Specializační vzdělávání lékařů a zubních lékařů
1. Vstup do specializačního vzdělávání
Lékař, zubní lékař po absolvování lékařské fakulty, který tímto získal odbornou způsobilost k výkonu lékařského povolání, se může dále vzdělávat a získat specializovanou způsobilost v některém základním specializačním oboru, pokud podá žádost o zařazení do specializace - viz obory specializace.
Žádost o zařazení do specializace (a veškerá další evidence) je ve webové aplikaci EZP (https://ezp.mzcr.cz) - viz Formuláře ke stažení
Lékař, zubní lékař vyplní žádost o zařazení do oboru v EZP a odešle elektronicky na adresu naší LF, poté žádost vytiskne, podepíše a včetně příloh zašle na adresu: Oddělení specializačního a celoživotního vzdělávání (OSCV) 1. LF UK Kateřinská 32, 121 08 Praha 2.
Přílohy, které je třeba přidat k žádosti:
a) lékař, zubní lékař, který žádá o zařazení do základního oboru a o vystavení průkazu odbornosti (absolvent LF), dokládá:
- úředně ověřenou fotokopii vysokoškolského diplomu a kopii vysvědčení o státní zkoušce nebo kopii dodatku k diplomu
b) lékař, zubní lékař, který žádá o zařazení do základního oboru specializačního vzdělávání opětovně (průkaz odbornosti již vlastní), dokládá:
- průkaz odbornosti
c) lékař, zubní lékař, který vystudoval mimo ČR, dokládá:
- úředně ověřenou fotokopii vysokoškolského diplomu, kopii vysvědčení o státní zkoušce nebo kopii dodatku k diplomu a kopii rozhodnutí ministerstva o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře na území ČR.
Zařazení do oboru provede LF do 30 dnů od doručení kompletní písemné žádosti zasláním oznámení o zařazení, průkazu odbornosti se záznamem o zařazení do oboru a příslušného logbooku, pokud byl požadován a byl doložen doklad o zaplacení. Za vystavení průkazu odbornosti LF poplatek nevybírají.
Žádost o zrušení zařazení do oboru nebo změnu oboru lékaře, zubního lékaře – postup je shodný jako v případě žádosti o zařazení do oboru. Jako příloha se zasílá pouze průkaz odbornosti.
Lékař a zubní lékař, který byl již zařazen do oboru v IPVZ, může požádat o evidenci na naší fakultě a dokončit specializační vzdělávání zde (formulář žádosti o registraci v EZP).
Specializační vzdělávání lékařů v základních oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost a v nástavbových oborech zůstává i nadále v kompetenci IPVZ.
Veškeré změny v osobních údajích, které nastanou v průběhu specializační přípravy, je třeba neprodleně nahlásit OSCV 1. LF UK, u níž je lékař, zubní lékař v evidenci.
Specializační vzdělávání se uskutečňuje při výkonu lékařského
povolání formou celodenní průpravy na akreditovaném pracovišti v rozsahu
odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době. Specializační vzdělávání může
probíhat jako rozvolněná příprava, tj. při nižším rozsahu, než je stanovená
týdenní pracovní doba (týká se hlavně doktorandů ve fakultních zařízeních).
V tomto případě celková délka, úroveň a kvalita nesmí být nižší než
v případě celodenní průpravy. Absolvováním specializačního vzdělávání
získává lékař , zubní lékař specializovanou způsobilost v příslušném
oboru.
2. Obory specializace
Obory specializačního vzdělávání lékařů a zubních lékařů jsou stanoveny vyhláškou č. 185/2009 Sb., o oborech specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a oborech certifikovaných kurzů a její novelou č. 361/2010 Sb. (viz Platná legislativa) s účinností od 1. 1. 2011. Vyhláška stanoví nově 41 základních oborů a 47 nástavbových oborů pro lékaře, dále označení odbornosti příslušných specialistů, minimální délku specializačního vzdělávání (níže uvedena v závorce, ale může se však lišit od minimální délky dané vzdělávacím programem), a povinný základní kmen. Zařazení do nástavbového oboru je podmíněno získáním příslušné specializované způsobilosti v základním oboru.
Základní obory pro lékaře
-
alergologie a klinická
imunologie (4) – interní nebo pediatrický kmen
- anesteziologie a intenzivní medicína (4) – anesteziologický kmen
- cévní chirurgie (5) – chirurgický kmen
- dermatovenerologie (3) – dermatovenerologický
- dětská chirurgie (5) - chirurgický kmen
- dětské lékařství (4) - pediatrický kmen
- diabetologie e endokrinologie (5) - interní nebo pediatrický kmen
- gastroenterologie (4) - interní nebo chirurgický kmen
- geriatrie (4) - interní kmen nebo kmen všeobecné praktické lékařství
- gynekologie a porodnictví 4) – gynekologicko-porodnický kmen
- hematologie a transfuzní lékařství (3) – interní nebo pediatrický kmen
- hygiena a epidemiologie (4) – hygienický kmen
- chirurgie (5) - chirurgický kmen
- infekční lékařství (4) - interní nebo pediatrický kmen
- kardiochirurgie (5) - chirurgický kmen
- kardiologie (4) - interní kmen
- klinická biochemie (4) – interní nebo pediatrický kmen
- klinická onkologie (4) – interní nebo pediatrický kmen
- lékařská genetika (4) – interní nebo pediatrický nebo gynekologicko-porodnický kmen
- lékařská mikrobiologie (4) - interní kmen
- nefrologie (4) - interní kmen
- neurochirurgie (5) - chirurgický kmen
- neurologie (4) - neurologický
- nukleární medicína (4) – interní nebo radiologický kmen
- oftalmologie (3) – oftalmologický kmen
- ortopedie (5) - ortopedický kmen
- otorinolaryngologie (3) - otorinolaryngologický kmen
- patologie (4) – patologický kmen
- plastická chirurgie (5) - chirurgický kmen
- pneumologie a ftizeologie (4) - interní kmen
- praktické lékařství pro děti a dorost (4) - pediatrický kmen
- psychiatrie (4) – psychiatrický kmen
- radiační onkologie (4) - interní kmen
- radiologie a zobrazovací metody (4) - radiologický kmen
- rehabilitační a fyzikální medicína (3) - interní nebo chirurgický nebo pediatrický nebo ortopedický nebo neurologický kmen
- revmatologie (4) - interní kmen
- soudní lékařství (5) – patologický kmen
- traumatologie (5) - chirurgický kmen
- urologie (5) - urologický kmen
- vnitřní lékařství (5) - interní kmen
- všeobecné praktické lékařství (3) - interní kmen nebo kmen všeobecné praktické lékařství
Základní obory pro zubní lékaře
- klinická stomatologie (4)
- orální a maxilofaciální chirurgie (5)
- ortodoncie (3)
Nástavbové obory – viz Platná legislativa (vyhláška č. 185/2009 Sb.)
3. Vzdělávací programy a logbooky pro specializační vzdělávání
Vzdělávací program stanoví požadavky na specializační výcvik - minimální dobu specializačního vzdělávání, rozsah a obsah povinné a doporučené praxe ve vlastním oboru a doplňkových oborech, typ akreditovaného pracoviště, na němž praxe probíhá, a požadavky na teoretické znalosti, praktické dovednosti, výkony a dále předpoklady pro vykonání atestační zkoušky a její části. Vzdělávací programy pro všechny specializační obory byly vydány ve věstnících MZ v roce 2005, v letech 2009-2010, v roce 2011 a jsou zveřejněny na webových stránkách LF, MZ a IPVZ ( www.lf1.cuni.cz, www.mzcr.cz, www.ipvz.cz). (viz Vzdělávací programy).
Logbook – je součástí všech vzdělávacích programů a slouží k záznamu absolvované praxe, provedených výkonů a činností v průběhu specializačního vzdělávání. Podobně jako vzdělávací program rozděluje záznamy o praxi provedené v rámci základního kmene a specializovaného výcviku. Logbook, na rozdíl od vzdělávacího programu, není zveřejněn elektronicky, je třeba si jej zakoupit.
Vytištěné logbooky pro záznam provedených výkonů podle vzdělávacích programů z roku 2011 je možné zakoupit na všech odděleních specializačního vzdělávání LF, vzdělávací programy a logbooky podle vzdělávacích programů z roku 2005 a 2009 lze zakoupit na Studijním oddělení IPVZ.
Poplatek za vydání logbooku je stanoven ve výši 200 Kč: účet 1. LF UK, KB Praha, č. účtu: 43-4187780227/0100, variabilní symbol: 9003246500.
Vzdělávací programy pro specializační vzdělávání lékařů se člení do dvou částí, a to základní kmen / společný základ a vlastní specializovaný výcvik.
- Základní kmen (dříve společný základ) - stanoví absolvování povinné praxe, teoretické znalosti a praktické dovednosti, které jsou společné pro určité obory. Jeho absolvování umožní snadnější získání dalších specializací se základním kmenem nebo event. změnu specializace, kdy se uzná absolvovaná praxe v rámci základního kmene i pro další specializaci. V některých oborech lze získat příslušnou specializaci s různým základním kmenem. Výcvik v základním kmeni trvá 24 měsíců a je ukončen zhodnocením praxe, v řadě oborů povinným kurzem a testem. Poté absolvent obdrží certifikát opravňující k výkonu některých činností bez odborného dohledu. Absolvovaná praxe v rámci splněného společného základu a základního kmene podle vzdělávacích programů z roku 2009 je rovnocenná a umožňuje získání certifikátu po absolvování základního kmene. Při postupu podle vzdělávacích programů z roku 2011 je třeba doplnit praxi, výkony a kurzy podle základního kmene těchto vzdělávacích programů.
- Vlastní specializovaný výcvik je druhou fází specializačního vzdělávání, do něhož je vstup podmíněn splněním všech požadavků stanovených pro výcvik příslušného základního kmene. Tento výcvik je zpravidla členěn na odbornou praxi ve vlastním oboru a doplňkovou praxi v dalších, souvisejících oborech, a probíhá na akreditovaných, vysoce specializovaných pracovištích. Délka specializovaného výcviku se pohybuje v rozmezí 12 – 60 měsíců a je vždy specifikována ve vzdělávacím programu. Průběh výcviku je dokumentován v logbooku, kam jsou zaznamenávány provedené činnosti a výkony.
- Postup lékaře, zubního lékaře zařazeného před účinností vyhlášky č. 361/2010 Sb.
Podle přechodného ustanovení MZ ČR lékař, zubní lékař zařazený do základního oboru, základního kmene nebo nástavbového oboru může dokončit vzdělávání podle stávajících právních předpisů, tj.:
- Lékař, zubní lékař zařazený do specializačního oboru podle přílohy č. 1 zákona č. 95/2004 Sb. nebo vyhlášky č. 233/2008 Sb. může dokončit specializační vzdělávání podle vzdělávacích programů vydaných v roce 2005 nebo postupovat podle následně vydaných vzdělávacích programů.
- Lékař, zubní lékař zařazený do specializačního oboru podle pozdější legislativy, zejména v oborech, kde došlo ke změně základního kmene, postupuje podle vzdělávacích programů vydaných v letech 2009-2010, event. 2011 s nově zavedeným kmenem.
-
Důležité upozornění! Při volbě vzdělávacího programu musí být vždy splněny veškeré požadavky daného programu.
4. Uznávání absolvované praxe
- Dosavadní praxe ve vlastním oboru, kterou lékař, zubní lékař absolvoval podle předchozího systému (i v rámci předchozí specializace) a která odpovídá příslušnému vzdělávacímu programu, bude automaticky uznána, není třeba žádat o zpětné uznání, ale je třeba ji k atestaci doložit. Výkony zaznamenané do původních logbooků lze předložit a není třeba přepisovat, pro doplnění nových výkonů je vhodné si vyžádat nový logbook. Všechny logbooky musí být řádně podepsány školitelem s příslušnou specializovanou způsobilostí!
- Praxe absolvovaná na více pracovištích musí být chronologicky a přehledně uvedena samostatně.
- Praxi v jiném oboru specializace nebo praxi absolvovanou v zahraničí lze uznat, pokud odpovídá obsahem a rozsahem příslušnému vzdělávacímu programu. O započítání doložené praxe, včetně výkonů, je třeba žádat pověřenou organizaci (praxe v jiném oboru) nebo MZ (praxe v zahraničí) (dokumenty ke stažení, § 5, odst. 8 - EZP, https://ezp.mzcr.cz/).
- Uznávání doby výkonu povolání studenta a absolventa doktorského studijního programu, pokud odpovídá obsahem a rozsahem příslušnému vzdělávacímu programu, potvrzené školitelem a statutárním zástupcem zdravotnického zařízení, provádí na základě žádosti na MZ (dokumenty ke stažení, § 5, odst. 7 - EZP, https://ezp.mzcr.cz/).
5. Vydání certifikátu o ukončení základního kmene
Formulář žádosti je k dispozici ve webové aplikaci EZP, https://ezp.mzcr.cz/. Žádost musí obsahovat následující přílohy:
· lékař, který žádá o vydání certifikátu o absolvování základního kmene na základě absolvování odborné praxe a výkonů dle vzdělávacího programu, dokládá:
o kopie průkazu odbornosti, v němž požadované části odborné praxe musí být řádně zaznamenány a stvrzeny podpisem a razítkem školitelů a zaměstnavatele,
o kopie logbooku, v němž požadované výkony musí být řádně zaznamenány a stvrzeny podpisem a razítkem školitelů a zaměstnavatele
Vyplněná žádost se zasílá na oddělení specializačního vzdělávání LF, u níž je lékař evidován. LF posoudí splnění požadované odborné praxe a výkonů dle vzdělávacího programu příslušného oboru, a pokud uchazeč splňuje požadavky, vydá LF certifikát o absolvování základního kmene.
· lékař, který žádá o vydání certifikátu o absolvování základního kmene na základě získané specializace (atestace) I. stupně, dokládá:
o úředně ověřenou kopii diplomu o získané specializaci (atestaci) I. stupně.
Vyplněná žádost se zasílá na IPVZ, který vydá žadateli certifikát na základě získané specializace I. stupně.
6. Platnost vzdělávacích akcí a testů
Platnost absolvovaných povinných vzdělávacích akcí – 5 let
(specializační kurzy, stáže, kurz Lékařská první pomoc, seminář Základy zdravotnické legislativy, Základy lékařské etiky, komunikace, managementu a legislativy aj. uvedené v příslušném vzdělávacím programu, podle něhož se lékař, zubní lékař připravuje k atestaci).
Platnost testů pro ukončení společného základu/základního kmene - neomezená.
7. Předpoklady přístupu k atestační zkoušce a získání specializované způsobilosti
Předpoklady pro přístup k atestační zkoušce stanoveny v příslušném vzdělávacím programu zpravidla:
- zařazení do specializačního oboru
- záznamy o průběžném hodnocení školitelem se specializovanou způsobilostí v průkazu odbornosti
- absolvování základního kmene, včetně doložení provedených výkonů v logbooku, stvrzených školitelem, absolvování povinných vzdělávacích akcí, zejména kurzu a testu pro ukončení základního kmene
- absolvování odborné praxe a výkonů pro specializovaný výcvik, včetně potvrzení školitelem
- absolvování povinných vzdělávacích akcí, event. povinného testu, předložení a obhajoby atestační práce
- předložení řádně vyplněné přihlášky, včetně požadovaných příloh, 90 dní před termínem atestace na oddělení specializačního vzdělávání té LF, která atestaci organizuje
- další informace – viz Atestační zkouška.
8. Další možnosti získání specializované způsobilosti
Lékař, zubní lékař, který získal specializaci, odpovídající stávající legislativě, podle dřívějších právních předpisů, získává specializovanou způsobilost podle zákona č. 95/2004 Sb. (diplom o specializaci, event. osvědčení o specializované způsobilosti).
V ostatních případech může požádat ministerstvo zdravotnictví o přiznání specializované způsobilosti za předpokladu doložení požadovaných dokumentů (diplomy, licence) a dokladů o absolvované praxi dle § 44 uvedeného zákona, zejména:
- na základě § 44, odst. 1, věta 1.- 5. doplněním nebo doložením absolvované odborné praxe podle vzdělávacího programu, včetně doložení požadovaných výkonů, do 5 let od účinnosti zákona (tj. do 2. dubna 2009); jedná se o 18 dříve základních specializačních oborů; žádost o přiznání specializované způsobilosti spolu s doklady o praxi a výkonech se podává na odbor vzdělávání a vědy MZ (formulář v EZP); žádost lze podat i po tomto termínu
- na základě § 44, odst. 1, věty 6. bez doplnění praxe, po předložení specializace I. stupně a licence ČLK vydané před 17. 4. 2004; jedná se rovněž o 18 dříve základních specializačních oborů; žádost se podává rovněž na MZ (formulář v EZP)
- na základě zákona č. 346/2011 Sb., čl. II odst. 4 (v oboru urgentní medicína), odst. 5 (v oboru posudkové lékařství), čl. 6 (v jiném oboru) a odst. 7 (v oboru klinická stomatologie) (formulář v EZP).