jkrejcikova 14.11.2012

Odpovědi na často kladené otázky

Jak musí postupovat lékař, zubní lékař chce-li získat specializaci v oboru?

Podmínkou pro získání specializované způsobilosti podle § 19 zákona č. 95/2004 Sb. je zařazení do příslušného oboru specializace, absolvování základního kmene/společného základu ukončeného zhodnocením praxe, v řadě oborů povinným testem, na jehož závěru je vydán certifikát. Dále absolvováním specializovaného výcviku a úspěšným složením atestační zkoušky.

Zařazení lékařů, zubních lékařů do oboru specializace.

Lékař, zubní lékař po absolvování LF podává žádost o zařazení do vybraného základního oboru specializace prostřednictvím MZ - přes webovou aplikaci EZP (formulář EZP). V současné době se však provádí převod této činnosti na lékařské fakulty. Lékař, zubní lékař vyplní žádost o zařazení do oboru elektronicky do webové aplikace, uloží ji, poté žádost vytiskne, podepíše a včetně příloh zašle na adresu: 1. LF UK v Praze, oddělení specializačního a celoživotního vzdělávání (OSCV), Kateřinská 32, 121 08 Praha 2. Pokud není žádost odeslána i v písemné podobě, po 80 dnech je z webové aplikace automaticky odstraněna.

Kde lze získat vzdělávací program pro specializaci?

Vzdělávací programy pro všechny specializační obory byly vydány ve věstnících MZ v roce 2005 a v letech 2009-2010 a jsou postupně vydávány i v roce 2011 u těch oborů, kde došlo ke změnám (viz vzdělávací programy). Zveřejněny jsou na http://www.mzcr.cz/, http://www.ipvz.cz/, http://www.lf1.cuni.cz/.

Co je logbook?

Logbook je přílohou vzdělávacích programů a slouží k záznamu provedených výkonů, absolvované praxe a dalších činností během specializačního vzdělávání. Je rozdělen podobně jako vzdělávací programy, obsahuje záznamy o praxi provedené v rámci základního kmene a specializovaného výcviku. Uvedené výkony potvrzuje školitel a provádí celkové zhodnocení školence. Logbook, na rozdíl od vzdělávacího programu, není zveřejněn elektronicky, je třeba si jej zakoupit. Logbooky ke vzdělávacím programům vydaným v roce 2005 a 2009-2010 jsou k dispozici v IPVZ (www.ipvz.cz), logbooky k nově vydaným vzdělávacím programům jsou v přípravě a budou po předání od IPVZ k dispozici již na lékařských fakultách.

Jaká je platnost povinných vzdělávacích akcí, testů?

  • Specializační kurzy a specializační stáže (předatestační) mají platnost 5 let.
  • Kurz Základy zdravotnické legislativy/Základy lékařské etiky, komunikace, managementu a legislativy, kurz Lékařská první pomoci/Neodkladná první pomoc, kurz Prevence škodlivého užívání návykových látek a léčba závislostí a kurz Radiační ochrana platí 5 let a můžete je absolvovat v průběhu celého specializačního vzdělávání. Absolvování kurzů není podmínkou pro ukončení společného základu, ale podmínkou k atestaci.
  • Testy, které se konají na závěr společného základu / základního kmene (interního, chirurgického, pediatrického apod.), mají neomezenou platnost.

Co znamená základní kmen?

Základním kmenem (dříve společný základ) začíná specializační vzdělávání (povinná praxe, teoretické znalosti a praktické dovednosti) a jeho absolvování je podmínkou pro vstup do další části specializovaného výcviku. Jeho absolvování umožní snadnější získání dalších specializací se základním kmenem nebo event. změnu specializace, kdy se uzná absolvovaná praxe v rámci základního kmene i pro další specializaci. Výcvik v základním kmeni trvá 24 měsíců a je ukončen zhodnocením praxe, v řadě oborů povinným testem. Poté absolvent obdrží certifikát opravňující k výkonu některých činností bez odborného dohledu. Vyhláška č. 361/2010 Sb. stanoví 16 základních kmenů (viz Získávání specializované způsobilosti).

Lze uznat atestaci z interního lékařství I. stupně jako interní základ, i když se obsah praxe liší?

Ano, atestace z interního lékařství I. stupně se rovná internímu základu / internímu kmeni, i přesto, že v době složení atestace byly odlišné požadavky na doplňkovou povinnou praxi, než jsou nyní v interním základu / interním kmeni.
Získaná specializace I. stupně umožňuje rovněž získání certifikátu o absolvování povinného kmene příslušného vzdělávacího programu. O vydání certifikátu je možné požádat pověřené organizace (OSCV 1. LF UK, Studijní oddělení IPVZ nebo další) na základě zaslané žádosti a požadované dokumentace. Formulář naleznete na http://www.mzcr.cz/ EZP nebo http://www.ipvz.cz/.

Nyní jsem neuspěl u atestace. Musím opakovat povinný kurz a písemný test při jejím opakování? Za jakou dobu mohu atestaci opakovat?

Platnost absolvovaných povinných vzdělávacích akcí před atestací (specializační kurzy, stáže) uvedené v příslušném vzdělávacím programu, podle něhož se lékař připravuje k atestaci, je 5 let. Opakování atestace je možné nejdříve za 1 rok a maximálně s 2 opravnými termíny.

Kde získám informaci o akreditovaných pracovištích, na nichž mám vykonávat praxi podle vzdělávacího programu?

Seznam akreditovaných pracovišť je uveden na webové stránce MZ, (http://www.mzcr.cz/Odbornik/dokumenty/ktera-zarizeni-jsou-akreditovana_1739_941_3.html) a průběžně aktualizován.

Jak probíhá uznávání absolvované praxe v jiném oboru specializace nebo v zahraniční?

Praxi v jiném oboru nebo praxi v zahraniční lze uznat, pokud odpovídají obsahem a rozsahem příslušnému vzdělávacímu programu. O započítání doložené praxe, včetně výkonů, je třeba žádat MZ (uznání praxe v zahraničí) nebo pověřenou organizaci (uznání praxe v jiném oboru). Formuláře žádosti - § 5 odst. 8 písm. a) zákona č. 95/2004 Sb. - uznání odborné praxe v jiném oboru absolvované v ČR a formulář žádosti - § 5 odst. 8 písm.b) téhož zákona jsou k dispozici ve webové aplikaci EZP MZ.

Mohu pracovat na zkrácený pracovní úvazek?

Podle zákona č. 95/2004 Sb. § 5, odst. 4 probíhá specializační vzdělávání formou celodenní průpravy na akreditovaném pracovišti v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní pracovní době nebo rozvolněné průpravy (týká se hlavně doktorandů ve fakultních zařízeních). V případě rozvolněné průpravy nesmí být celková délka, úroveň a kvalita nižší než v případě celodenní průpravy. Specializační vzdělávání probíhá touto formou i u zubních lékařů.

Jak získám přihlášku k atestaci?

Přihláška k atestaci pro lékaře, zubní lékaře a farmaceuty (formát A3) je k dispozici na odděleních vzdělávání ve zdravotnických zařízeních nebo v IPVZ, Studijní oddělení, Ruská85, 100 05 Praha 10. Na 1.LF Vám přihlášku poskytne OSCV. Přihlášku, která je ve formátu A3, nelze poskytnout elektronicky.

Musím k přihlášce k atestaci přiložit průkaz odbornosti (index) a logbook?

Ne. Průkaz odbornosti (index) je nutné přinést s sebou na všechny vzdělávací akce a k atestaci, aby Vám mohl být proveden zápis o jejich absolvování. Kontrola průkazu odbornosti (indexu) se provádí také u atestace.
Celý logbook se s přihláškou také neposílá. K přihlášce přiložte pouze vyplněnou fotokopii vámi podepsaných stránek z logbooku s přehledem praxe, počtem požadovaných výkonů a vyšetření
, včetně zhodnocení školitelem (tabulka).

Delší dobu nevykonávám povolání lékaře a zubního lékaře. Plynou z toho pro mne nějaké důsledky?

Pokud nevykonáváte povolání lékaře, zubního lékaře delší dobu než 5 let, jste povinen se bezodkladně po nástupu do zaměstnání doškolit, a to v rozsahu nejméně 60 pracovních dní na pracovišti pod vedením lékaře s příslušnou specializovanou způsobilostí. Vedoucí lékař provede zápis o průběhu a ukončení doškolení do průkazu odbornosti (indexu) nebo vydá potvrzení (viz zákon č. 95/2004 Sb. § 6).

Kde požádat o vystavení duplikátu diplomu?

Duplikáty diplomů vyhotovuje IPVZ (http://www.ipvz.cz/).

Je časově vymezeno zkouškové období?

Zpravidla atestační zkoušky jsou stanoveny pro jarní termíny od 1. 4. do 30.6. a pro podzimní termíny od 1.10 do 21.12. Přihlášky k atestacím zasílejte minimálně 90 dní před stanoveným termínem. Termíny atestací pro základní obory specializace na rok 2012, které se budou konat již na LF, budou zveřejněny na http://www.mzcr.cz/ a na adresách příslušných fakult (adresa 1.LF je http://www.lf1.cuni.cz/), včetně IPVZ (www.ipvz.cz).

Co znamená EZP?

V současné době je veškerá evidence v rámci specializačního vzdělávání vedena elektronicky prostřednictvím webové aplikace EZP (Evidence zdravotnických pracovníků – http://www.mzcr.cz/, https//ezp.mzcr.cz). Prostřednictvím této EZP se podávají žádosti o zařazení do oboru, uznávání absolvované praxe atd. Pouze přihlášky k atestaci pro lékaře a zubní lékaře (formát A3) mají výjimku a jsou k dispozici na odděleních vzdělávání ve zdravotnických zařízeních nebo v IPVZ, nebo na Oddělení specializačního a celoživotního vzdělávání 1.LF (OSCV).

Mohu změnit vzdělávací program ve stejném oboru během přípravy k atestaci?

Ano. Není problém se změnou vzdělávacího programu směrem k později vydaným programům, není třeba se nově zařazovat, ani o tuto změnu žádat. Je však třeba celou přípravu zaměřit na splnění veškerých požadavků daného vzdělávacího programu a v přihlášce k atestační zkoušce zřetelně uvést, podle jakého vzdělávacího programu jste postupoval.

Změnil jsem vzdělávací program, musím si zakoupit i nový logbook?

Logbooky pro nově vydávané vzdělávací programy nejsou ještě všechny k dispozici. V některých případech budou změny jen minimální, proto bude zřejmě možné použít staré logbooky s tím, že event. drobné změny v rozsahu praxe nebo počtech výkonů bude možné doplnit přímo do těchto logbooků nebo na přílohy. V některých případech bude asi vhodnější počkat na logbook nový a praxi a výkony si evidovat zvlášť.

Návštěvnost:

TOPlist